Začenja se deveti festival Hiša strpnosti – hiša drugih, ki poteka v organizaciji Mini teatra in Judovskega kulturnega centra v Ljubljani.
Festival bo potekal med 13. in 21. novembrom 2023. V tem času se bodo zvrstli različni dogodki – bogat mednarodni filmski program z več kot dvajsetimi filmskimi projekcijami celovečernih, dokumentarnih, kratkih in animiranih filmov iz dvanajstih držav.
Festival je nastal iz želje po ohranjanju spomina na grozote holokavsta. Začetne edicije festivala je sooustvarjal Branko Lustig, preživeli taboriščnik, filmar in humanist.
Osrednje teme festivala odpirajo vprašanja državljanjskih vrednot – pravica, drugačnost, solidarnost, angažiranost in skupnost.
Letošnja edicija festivala opozarja na nadaljevanje vojne v Ukrajini in opozarja na kompleksnost situacije v Izraelu in Palestini. Robert Waltl v izjavi za javnost tako poudarja: “Ključno je poiskati ozdravitev, namesto da preteklost uporabljamo kot izgovor za spodbujanje nasilja in konfliktov.” Waltl opaža, da so neosnovanega sovraštva “deležne številne skupine manjšin, kot so skupnosti LGBT, romske ali druge narodnostne manjšine, politično drugače misleči in drugi. Zato želimo z našim programom spregovoriti o teh temah ter nanje nenehno opozarjati javnost, saj je zavedanje o tem ključno za pozitivne družbene spremembe.”
Prvi dan festivala bo ob 19.00 otvorila dr. Dominika Švarc Pipan, ministrica za pravosodje Republike Slovenije. Sledila bo projekcija nemškega dokumentarnega filma Ljubi strah (Liebe Angst). Film govori o Kim, ki se “vsak dan bori proti anksioznosti in za normalno življenje. Kim je Lorina hči. Lorino mamo so poslali v Auschwitz, ko je imela šest let. O tem ni nikoli govorila. Ne o umorjeni materi, ne o Tomu, sinu, ki si je vzel življenje. Ampak Kim hoče govoriti: o svojem otroštvu s travmatizirano mamo, o svojem mrtvem bratu, o njihovih uničenih življenjih. Med njimi je morje jeze, ogromno moči in ljubezni med materjo in hčerjo, ki je nista mogli izraziti.” Projekcije se bo udeležila tudi režiserka filma Sandra Prechtel.
Festivalski program prinaša tudi izobraževalna jutra, razstave, predavanja, promocijo knjige, pogovore, gledališke predstave, pripovedovanja in koncert. Obiskovalci si bodo v času festivala lahko ogledali razstavi Ana Frank – Zgodba za sedanjost v organizaciji Hiše Anne Frank iz Amsterdama in Muzeja novejše in sodobne zgodovine Slovenije ter stalno razstavo Holokavst v Ljubljani. Vita Mavrič bo predstavila projekt Mandeljni in rozine, projekt judovskih – klezmer šansonov. V Radovljici bodo uprizorili predstavo Dnevnik Ane Frank. Na odru Mini teatra pa se bodo zvrstli različni pogovori, predavanja in predstavitev knjige Prostovoljec.
Vsi festivalski dogodki so brezplačni. Vstopnice lahko prevzamete na blagajni Mini teatra.
Več o programu festivala na spletni strani Mini teatra.
Vir: Mini teater