Balet je umetnost, ki združuje tehniko, eleganco in strast.
Gibčnost, tehnična dovršenost in izjemna izraznost baletnih plesalcev in plesalk so oblikovale podobo baleta in v srcih občinstva pustile neizbrisen pečat.
Spoznajmo nekaj najbolj slavnih baletnih plesalk, ki so pustile nepozabno sled v zgodovini baleta.
Marie Taglioni (1804-1884)
Italijanska baletna plesalka Marie Taglioni je močno vplivala na obdobje romantike v baletu. Uril jo je predvsem njen oče Filippo Taglioni, leta 1822 pa je debitirala na Dunaju. V očetovem baletu La Sylphide, predstavljenem v Parizu leta 1832, je postala ena prvih žensk, ki je plesala na skrajnih konicah in tako ustvarila podobo baletnih špic. Bila je tudi prva baletka, ki je skrajšala svoje baletno krilo in s tem občinstvu omogočila, da je videlo njeno tehniko plesanja na konicah prstov. Postala je ena izmed najbolj slavnih italijanskih baletk – občinstvo pa jo je tako vzljubilo, da so po njej celo poimenovali torte in sladkarije.
Ana Pavlova (1881 – 1931)
Ana Pavlova velja za eno najboljših plesalk klasičnega baleta. Ruska primabalerina je leta 1891 dobila mesto v carski baletni šoli v Sankt Peterburgu, stara komaj 10 let. Še posebej je znana po svoji vlogi “umirajočega laboda”. Tri minute in 23 sekund solo rutino je posebej za Pavlovo koreografiral slavni Mihail Fokin in velja za pomemben mejnik v zgodovini baleta. Odplesala jo je približno 4000-krat in postala prva balerina, ki je gostovala po vsem svetu. Tik pred smrtjo naj bi izgovorila svoje slavne zadnje besede: “Pripravite moj kostum laboda”.
Margot Fonteyn (1919 – 1991)
Margot Fonteyn je bila ena najslavnejših plesalk londonskega Kraljevega baleta. Angleška ikona, ki jo je kraljica Elizabeta II. imenovala za primabalerino assoluta, je bila znana po svojem liričnem slogu, muzikalnosti, tehničnih spretnostih in popolnih linijah. Fonteyn se je Kraljevemu baletu pridružil pri 16-ih letih in odplesala mnoge klasične vloge v baletih, kot so Giselle, Trnuljčica ter Romeo in Julija. Mednarodno slavo je doživela v 60. letih, ko je začela plesati z znanim ruskim plesalcem Rudolfom Nurejevim.
Alicia Alonso (1920 – 2019)
Alicia Alonso, rojena na obrobju kubanske Havane, je na odru debitirala pri 11-ih letih v vlogi Trnuljčice. Pri 16-ih letih se je preselila v New York, da bi nadaljevala poklicno kariero in nadaljevala šolanje. Pri 20-ih letih so ji diagnosticirali odstop mrežnice in je morala posledično prestati tri operacije. Čeprav je bila zaradi tega priklenjena na posteljo, je v kasnejšem intervjuju rekla: »Plesala sem v mislih. Slepa, negibna, ležeč na hrbtu.« Ko je ozdravela, je za Ameriško baletno gledališče nastopila v vlogi Giselle, ki je postala ena najbolj znanih vlog v njeni karieri. Leta 1948 je ustanovila baletno skupino Alicia Alonso, ki je sčasoma postala Ballet Nacional de Cuba.
Maria Tallchief (1925 – 2013)
Ne samo, da Maria Tallchief veljala za prvo ameriško primabalerino v zgodovini, ampak se je leta 1947 zapisala v zgodovino tudi kot prva ameriška staroselka, ki si je prislužila ta naziv. V spektakularni karieri, ki je trajala več kot 50 let, je Maria Tallchief na novo definirala ameriško umetniško identiteto doma in v tujini ter na novo redifinirala meje tradicionalnega baleta.
Natalia Makarova (1940 – )
V Rusiji rojena balerina se je začela izobraževati na leningrajski koreografski šoli pri 12 letih. Po diplomi leta 1959 se je pridružila baletu Kirov (danes Mariinsky) in kmalu postala ena njihovih vodilnih balerin. S svojo neverjetno tehniko, izjemno gibljivostjo in izrazno močjo je hitro pridobila prepoznavnost. Njena izjemna tehnika in igralska senzibilnost sta ji omogočili, da se je izkazala v številnih različnih vlogah, čeprav je morda najbolj znana po vlogi v Giselle.
Sylvie Guillem (1965 – )
Sylvie Guillem, francoska baletna plesalka, je znana po svojem revolucionarnem in netradicionalnem pristopu k baletu. Leta 1984 je postala najmlajša plesalka v zgodovini Baleta pariške Opere, ki je imela najvišji položaj étoile (“zvezda”). Njena izjemna gibljivost in inovativni pristop k tradicionalnim plesnim formam so ji prinesli svetovno slavo in danes velja za ikono sodobnega plesa.
Misty Copeland (1982 -)
Misty Copeland, ameriška baletna plesalka, je podrla tabuje, ko je leta 2015 postala prva afroameriška primabalerina v prestižnem Ameriškem baletnem gledališču. Čeprav je začela trenirati pozno, pri 13 letih, je Copelandova plesala v najznamenitejših baletnih predstavah. Njeno izjemno delo ni le vplivalo na razumevanje rase in raznolikosti v baletu, temveč je tudi navdihnilo mnoge mlade plesalke, ki so si želele slediti svojim sanjam, ne glede na barvo kože.