NA SLAVNI REMBRANDTOVI SLIKI ODKRITA SKRITA PLAST

16 · 1 · 24
Nočna straža

Skrita plast, odkrita na slavni Rembrandtovi sliki, rešuje desetletja staro skrivnost.

Na Rembrandtovi mojstrski Nočni straži iz 17. stoletja je upodobljena skupina vojakov, ki se v zatemnjeni sobi pripravljajo na obrambo svojega mesta. Rembrandt, znan kot mojster svetlobe in senc, je premišljeno osvetlil roke in obraze svojih subjektov, medtem ko je s temo zakril podrobnosti sobe.

Raziskovalci so nedavno ugotovili, da to ni vse, kar je slavna slika skrivala. Ko so konservatorji z rentgenskimi žarki pogledali pod lak in barvo Nočne straže, so pod površino odkrili nekaj nepričakovanega: plast, polno svinca.

Rembrandt in njegovi sodobniki so običajno začeli slikati tako, da so platno najprej premazali s plastjo lepila, nato pa dodali sloj osnovnega pigmenta, s katerim so premazali platno. Toda Rembrandt je očitno v Nočni straži namesto lepila za zaščito uporabil s svincem nasičeno plast.

Ko je bila slika dokončana leta 1642, so jo obesili v amsterdamskem Kloveniersdoelen – strelišču za mušketirje – na steno, obrnjeno proti vrsti oken, kjer bi lahko bila bolj ranljiva za poškodbe zaradi vlage. To je bil verjetno eden izmed razlogov, zakaj se je slikar odločil delati s svincem, saj se za razliko od običajnega lepila lažje suši. Ker je vedel, da bo slika razstavljena na vlažnem mestu, se je najverjetneje odločil za to nekonvencionalno metodo.

Desetletja so bili strokovnjaki zbegani zaradi pojava drobnih mehurčkov iz svinčenih kristalov, ki so se dvignili na površje slike. Svinec običajno najdemo v belem pigmentu, vendar je v Nočni straži malo svetle bele barve. Z identifikacijo s svincem bogate plasti, ki prekriva platno, je bila ta skrivnost končno razjasnjena.

Raziskava je bila opravljena kot del projekta ohranjanja in analize znamenite slike, imenovanega “Operacija Nočna straža”, ki ga je Rijksmuseum začel leta 2019. “Operacija Nočna straža” je največji in najobsežnejši raziskovalni in ohranitveni projekt v zgodovini Rembrandtove mojstrovine, s pomočjo katere se želijo še bolj natančno poglobiti v slikarjev umetniški proces in ohraniti sliko za naslednje generacije.

Preberite tudi

Italijanski muzeji ponujajo brezplačno varstvo psov

Italijanski muzeji ponujajo brezplačno varstvo psov

Italijanski muzeji so začeli ponujati brezplačne storitve varstva psov, da bi povečali število obiskovalcev.   Ta inovativni projekt je nastal v sodelovanju z Bauadvisor, podjetjem za varstvo psov, in je bil prvič preizkušen prejšnji vikend v Rimu.  ...

Kateri muzeji odpirajo svoja vrata v letu 2025?

Kateri muzeji odpirajo svoja vrata v letu 2025?

Leto 2025 prinaša novo poglavje v svetovni kulturni krajini, saj se po vsem svetu odpirajo muzeji, ki presegajo običajne meje umetnosti in arhitekture.   Z edinstvenimi zbirkami, vizionarskimi oblikovalskimi pristopi in globoko ukoreninjenostjo v kulturni...