Hiša Stare trte
Hiša Stare trte je srednjeveška hiša iz 16. stoletja, ki se nahaja v starem mestnem jedru Maribora ob reki Dravi. Na njenem pročelju raste najstarejša trta na svetu. Hiša deluje kot turistični center in razstaviščni prostor, ki je namenjen ljubiteljem vina in tistim, ki jih zanima štajerska vinogradniška zgodovina ter zgodovina najstarejše trte na svetu. Stara je več kot 400 let in je vpisana v Guinnessovo knjigo rekordov. Trta je žametovka oz. modra kavčina in iz njenih grozdov vinarji še dandanes vsako leto pridobijo nekaj litrov dragocenega vina. Velja za simbol mariborske in slovenske vinske kulture – njene potomke pa rastejo tudi po drugih delih sveta.

Hiša Stare trte
Hiša Stare trte organizira vodene oglede skozi muzejske eksponate. Deluje tudi kot vinoteka z bogato ponudbo vin iz okoliša Štajerske. Obiskovalci lahko v prodajnem kotičku kupijo spominke in darila, v turistično-informacijski točki pa lahko poiščejo informacije o Mariboru in okolici. V prostorih hiše občasno potekajo tudi razstave, ki se posvečajo etnološkemu bogastvu območja. Prostore pa je mogoče tudi najeti za priložnostne dogodke. Za ljubitelje vina pred Hišo Stare trte vso leto potekajo različni dogodki: Vinsko LENTanje, rez Stare trte, Festival Stare trte, svečana trgatev Stare trte in postavljanje klopotca pred Hišo Stare trte.
Virtualni sprehodi
Zgodovina - Hiša Stare trte
Žametovka je bila posajena pred hišo, ki je bila nekoč del mestnega obzidja ob koncu srednjega veka, v času, ko so Maribor oblegali Turki. Trta je od tistih časov preživela mnoge nevarnosti – med drugim tudi požare v času poznega srednjega veka, trtno uš, ki je razsajala po Evropi okoli leta 1870 in zavezniško bombandiranje mesta. Leta 1963, ko so na Dravi zgradili jez, pa je trta zaradi porušenega ravnovesja koreninskega sistema počasi začela odmirati. S pomočjo skupine strokovnjakov iz Inštituta za kmetijstvo je bila trta vendarle pravilno oskrbljena, zanemarjena hiša pa leta 1982 tudi končno obnovljena. Danes za trto skrbi mestni viničar in velja za eno pomembnejših slovenskih znamenitosti.
Kapaciteta obiskovalcev
Letnih obiskovalcev
Dogodkov letno
Prejmite kulturne vsebine!
Kontaktni podatki
Ponedeljek – sreda: 10.00 – 18.00
Četrtek – sobota: 10.00 – 20.00
Nedelja in prazniki: 10.00 – 16.00