Na svetovni dan gledališča, 27. marca, se v Prešernovem gledališču Kranj začenja 55. Teden slovenske drame.
Festival, ki že več kot pol stoletja v ospredje postavlja slovensko dramatiko, bo letos potekal vse do 12. aprila.
V šestnajstih dneh bo občinstvu ponudil šestnajst predstav v tekmovalnem, spremljevalnem in mladinskem programu ter prvič tudi mednarodni program v okviru projekta Dramatika manjših evropskih jezikov (DoSEL).
Otvoritev s premiero predstave Gospodarji neumnosti in podelitvijo stanovskih nagrad
Festival se začenja s slavnostno podelitvijo stanovskih nagrad Združenja dramskih umetnikov Slovenije. Sledi še premiera vesele tragedije Gospodarji neumnosti Jureta Karasa v režiji Tijane Zinajić, ki v duhu humorne kritičnosti odpira prostor za razmislek o sodobni družbi. Predstava je zadnja premiera Prešernovega gledališča v tej sezoni in simbolično uvaja enega najpomembnejših slovenskih gledaliških dogodkov.
DoSEL – most med jeziki in kulturami
Letošnji festival prinaša pomembno novost: mednarodni program DoSEL, ki na Teden slovenske drame prvič prinaša uprizoritve tujih gledališč, ki niso nastale po slovenskih besedilih. V središče postavlja dramatiko, napisano v manjših evropskih jezikih, kot so albanščina, bolgarščina, malteščina, katalonščina in seveda slovenščina. Predstave prihajajo iz Kosova, Bolgarije, Malte, Katalonije in Slovenije, uprizorjene bodo v izvirnih jezikih, opremljene pa s slovenskimi in angleškimi nadnapisi.
Po besedah direktorja Prešernovega gledališča Roka Bozovičarja gre za pomembno prelomnico, ki festivalu odpira nova vrata v mednarodni prostor in hkrati slovenskim gledalcem ponuja redko priložnost, da doživijo dramatiko iz kulturnih okolij, ki redko najdejo pot na naše odre.
Aktualnost, angažiranost in novi glasovi
Program letošnjega festivala je oblikovala selektorica Alja Predan, ki je izbrala predstave, ki po njeni presoji izstopajo z močnimi problemskimi zastavki in uprizoritvenimi pristopi.
Za nagrado Slavka Gruma, ki bo podeljena ob zaključku festivala, so letos nominirani Varja Hrvatin, Nina Kuclar Stiković, Maša Pelko in Milan Ramšak Marković. V izboru za nagrado za mladega dramatika pa so Klemen Kovačič, Neža Lučka Peterlin in Iva Š. Slosar. Žirija pod vodstvom Jakoba Ribiča je v letošnjih besedilih prepoznala izjemno angažiranost ter tematsko drznost. V ospredju so sodobne teme – nasilje v različnih oblikah, femicid, vojna, izčrpavajoče razmere sodobnega kapitalizma in telesna tesnoba.
Povezovanje umetnosti, raziskovanja in družbe
Poleg uprizoritev bo festival tudi letos ponudil bogat spremljevalni program. V sodelovanju z Radiem Slovenija bodo izvedli živi izvedbi dveh radijskih iger na podlagi lanskoletno nagrajenih in nominiranih besedil. V sodelovanju z Akademijo za gledališče, radio, film in televizijo ter Slovenskim gledališkim inštitutom bodo potekali dnevi nominirancev, ki vključujejo bralne uprizoritve, pogovore z avtorji in dramaturške uvide.
Med pomembnejšimi dogodki spremljevalnega programa bo tudi okrogla miza o gledališču mladih, kjer bodo strokovnjaki razpravljali o tem, kako gledališče vpliva na razvoj kritičnega mišljenja, ustvarjalnosti in socialnih veščin. Festival gosti tudi mednarodno srečanje partnerjev projekta DoSEL ter predstavitev rezultatov raziskave o praksah mednarodnega preboja dramatike v manjšinskih jezikih. V sodelovanju z Društvom gledaliških kritikov in teatrologov Slovenije bodo predstavili intermedijsko raziskavo o razvoju uprizoritvenega besedila.
Posebno pozornost bo letos dobilo tudi vprašanje trajnosti v umetnosti. Na okrogli mizi »Hiša za goste: Trajnostno gledališče – izziv našega časa« bodo domači in tuji strokovnjaki razmišljali o vplivu podnebne krize na umetniško ustvarjanje, na gledališko naracijo in na vlogo umetnosti v svetu, ki se vse bolj sooča s krizami identitete, okolja in vrednot.
Mesto kot oder: razstave in koncerti
Festival bo zaživel tudi v javnem prostoru. Obiskovalci si bodo lahko ogledali dve razstavi: Galerija na mestu – “Predstavitev nominirancev za nagrado Slavka Gruma in za nagrado za mladega dramatika” ter “Uprizoritve 55. Tedna slovenske drame”. V zadnjem tednu bo festivalsko dogajanje glasbeno zaokrožila gorenjska skupina Masharik, ki je lani uspešno prodrla na slovensko glasbeno sceno.
Zaključek z nagradami
Zaključna slovesnost, ki jo bo režirala Maša Pelko, bo potekala 12. aprila. Ob spremljavi Simfoničnega orkestra Mestne občine Kranj in pevke Eve Černe Avbelj bomo izvedeli, komu bo pripadla nagrada Slavka Gruma, kdo bo prejel priznanje za mladega dramatika, kdo bo nagrajen za dosežke v dramaturgiji, ter katera predstava bo po mnenju žirije in občinstva razglašena za najboljšo.
Teden slovenske drame ostaja pomembno stičišče slovenskega gledališča in prostor, kjer se beseda, oder in družba srečajo v iskrivi in pogumni umetnosti. Kranj te dni znova postaja srce sodobnega evropskega gledališkega dogajanja.