MyNight Logo
Nalagam dogodki

« Vsi dogodki

  • Ogleduješ si dogodek v preteklosti.

Fin de siècle VII

8. januarja ob 11:00 - 12:00

Fin de siècle VII

Fin-de- siècle VII – raztsava 5 mladih umetnic in mladega umetnika

6. december 2024 – 31. januar 2025
Layerjeva hiša, Stolp Škrlovec

𝗢𝗱𝗽𝗿𝘁𝗷𝗲 𝗿𝗮𝘇𝘀𝘁𝗮𝘃𝗲 𝗯𝗼 𝘃 𝗽𝗲𝘁𝗲𝗸, 𝟲. 𝟭𝟮., 𝗼𝗯 𝟭𝟴𝗵.

FIN-DE-SIÈCLE že sedmič zaključuje Layerjevo razstavno leto in predstavlja skupinsko razstavo umetnikov/-ic mlajše generacije, na kateri se v vseh galerijskih prostorih Layerjeve hiše in v Stolpu Škrlovec letos predstavlja šest avtorjev/-ic: Martina Ambrož, Jurij Hartman, Polona Pečan, Inja Prebil, Špela Šivic in Pia Neža Šorli. Avtorski projekti v različnih medijih prikazujejo sodobno umetniško produkcijo, ki je v fazi prehoda s študijskega procesa na samostojne umetniške poti. Mladi ustvarjalci, ki se danes ukvarjajo s sodobnimi umetniškimi praksami, prinašajo sveže poglede in inovativne pristope v kulturno-umetniško polje. Njihova dela presegajo tradicionalne meje med slikarstvom, kiparstvom, ilustracijo, videom in multimedijo, saj raziskujejo in preizprašujejo razmerja med posameznikom, družbo, tehnologijo ter naravo in to vnašajo v sfero umetniškega. V svojem ustvarjanju se pogosto poslužujejo interdisciplinarnih metod, katerih cilj je izzvati gledalčevo percepcijo ter spodbuditi kritično razmišljanje o aktualnih temah in izzivih sodobnega sveta. Znotraj svojih praks se mladi umetniki pogosto osredotočajo na vprašanja identitete, podnebne realnosti, digitalizacije ter odnosov med posameznikom in družbo, med telesom in prostorom, kar omogoča globoko refleksijo o prihodnosti umetnosti in naše vsakodnevne izkušnje z njo.

Martina Ambrož
Jurij Hartman
Polona Pečan
Inja Prebil
Špela Šivic
Pia Neža Šorli

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

MARTINA AMBROŽ
Layerjeva soba

Martina Ambrož (1990), je končala dodiplomski študij Likovne pedagogike na Pedagoški fakulteti Univerze v Mariboru. Z izborom del se je v letih 2019 in 2017 predstavila na razstavi Primavera v galeriji DLUM, sodelovala je v projektu Yoko Ono (Arising – YOKO ONO’s exhibition at Reykjavík Art Museum – open call 2016). Svoja dela je predstavila na razsličnih skupinskih in samostojnih razstavah doma in v tujini.

JURIJ HARTMAN
Galerija Layerjeve hiše

Jurij Hartman (2002) je interdisciplinarni vizualni umetnik. Ukvarja se s prepletanjem številnih disciplin likovne umetnosti, multimedijske produkcije in oblikovanja. Njegova dela, zasnovana na teoretski podlagi, uporabljajo tehnične podobe, multimedijske elemente in instalacijo za analizo strukture vsebine, digitalne afektivnosti, “mediated” prostore ter vloge tehnologije in vmesnikov pri oblikovanju izkušenj. Doslej se je predstavil na mnogih skupinskih razstavah v Sloveniji in tujini.

POLONA PEČAN
Galerija Mahlerca

Polona Pečan (1994) je zaključila Srednjo šolo za oblikovanje in fotografijo v Ljubljani, smer grafični tehnik, študij nadaljevala na Škotskem, kjer je pridobila naziv HNC (Higher national certificate) iz vizualnih komunikacij. Takrat se je odločila za preusmeritev in se vpisala na Akademijo za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani, ker je diplomirala iz slikarstva/grafike pri profesorici Zori Stančič in profesorju Tomu Staniču ter za svojo diplomsko nalogo »Neprekinjeno hrumenje strojev« prejela Prešernovo pohvalo. Trenutno dela na svoji magistrski nalogi, v kateri se ukvarja s tematiko ljudskega izročila v odnosu do sodobnega človeka. Pogosto razstavlja v slovenskem in tujem galerijskem prostoru.

INJA PREBIL
Galerija Janez Puhar – Stolp Škrlovec

Inja Prebil (1999) je študentka magistrskega študija slikarstva na ALUO. Njeno diplomsko delo FEM-IN-FLUX se je osredotočalo na raziskovanje podobe ženske v sodobnem intermedijskem svetu. Med študijem je raziskovala polja slikarstva, animacije ter videa z razširitvijo na polje novih medijev. Zadnja leta se posveča tudi stop-motion animaciji. Sodeluje na mednarodnih izmenjavah, ter samostojnih in skupinskih projektih doma in v tujini. Je članica projekta Atwoodovo Padalo in soustvarjalka delavnice Winesperience Art.

ŠPELA ŠIVIC
Kavarna Layer

Špela Šivic (1998) je slovenska umetnica mlajše generacije. Diplomirala je iz fotografije na Fakulteti za aplikativne vede – VIST (2024). Ukvarja se z grafičnim oblikovanjem, oblikovanjem uporabnih predmetov in fotografijo pri svojem delu pa pogosto združuje različna likovna izrazna sredstva, od analogne fotografije do risbe, slikarstva, kolaža, ilustracije, ustvarjanja odtisov ročno ustvarjene grafične matrice, digitalnega slikarstva in digitalne grafike. Leta 2021 je izdala fotografsko knjigo Brugnon, izbrane fotografije iz knjige so bile del mednarodne razstave Koža (Skin). Razstavlja samostojno in v sklopu skupinskih umetniških predstavitev doma in v tujini.

PIA NEŽA ŠORLI
Galerija Layerjeve hiše in Mergentalerjeva ulična galerija

Pia Neža Šorli (2000) je mlada umetnica, ki združuje ulično fotografijo, s katero skozi surove in spontane prizore ujame zgodbe urbanega vsakdana, ter krajinsko fotografijo, s katero odkriva vzorce narave. V zadnjem času se posveča tudi portretom, s katerimi raziskuje nekonvencionalne izraze in drže, ki izražajo globoka čustva ter presegajo običajne estetske norme. Njena umetniška praksa se kopa v introspektivi, v prikazu dojemanja lastnih čustev v odnosu z okolico. Trenutno živi in ustvarja v Berlinu (DE).

Podrobnosti

Datum:
8. januarja
Čas:
11:00 - 12:00

Prizorišče

Layerjeva hiša
Tomšičeva ulica 32
Kranj,Gorenjska4000Slovenia
Telefon:
040 859 421